ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR, NELER TÜKETEBİLİR?

Çölyak hastalığından bahsedebilmemiz için öncelikle glütenin ne olduğunu bilmek önemlidir.
Glüten (GLUTEN) Nedir?
Gluten buğday içerisinde en çok bulunan ve bunun yanında arpa, yulaf gibi tahıl ürünlerinde yer alan bir protein grubudur. Bu protein grubunun asıl görevi suyla bağlar oluşturmasıdır. Buna örnek olarak yediğimiz ekmek hamuru olarak gösterilebilir.
Çölyak Hastalığı Nedir?
Çölyak hastalığı eğer bir kişinin vücudunda keşfedilirse bu o kişinin ömür boyu bu hastalığa sahip olacağı anlamına gelmektedir. Çölyak çoğu zaman bir hastalık değil hassasiyet olarak tanımlanır. Yazının en başında glutenden bahsetmemizin de asıl sebebi çölyak hastalığının aslında glüten hassasiyeti sebebiyle oluşmasıdır. Çölyak hastalığı olan kişiler glüteni sindiremezler ve bu durum genelde yorgunluk, iştahsızlık, ishal, dışkı bozuklukları, karın ağrısı, vitiligo, demir ve B12 eksikliği gibi sebeplere yol açar. Günümüzde neredeyse her 200 kişiden birinde glüten hassasiyeti bulunmaktadır. Bu hastalık kalıtsal olarak aktarılır ayrıca tek tedavisi beslenme programıdır. Bu kişilerin hayatları boyunca glüten içeren veya içerme ihtimali olan gıdalardan uzak durması gerekir.
Glüten diyeti yapan kişilerin beslenemediğini düşünüyorsunuz elbette yanılıyorsunuz. Fasülye, mısır, arpa, patates, pirinç unu gibi tahıl ve baklagiller glütenli gıdaların yeri kolaylıkla doldurulabilir. Bunlar dışında kişi temel gıdalardan ( et, balık, süt, yumurta vb.) dilediklerini tüketebilirler. Ayrıca bitkisel kökenli kanola, palm, zeytinyağı gibi yağları da bu diyeti yapan kişiler korkusuzca tüketebilirler.
Hastalığın dikkat edilmesi gereken ve zor olan kısmı ise dışarıdan beslenmektir. Hazır gıdaların birçoğunda hatta kuruyemişlerde hatta ve hatta dondurmada bile glüten bulunabilir bu sebeple kişi yiyeceklerini güvenli yerlerden ve mutlaka kontrol ederek tüketmelidir. Çoğu paket gıdadan özellikle uzak durmalıdır. Yalnızca kişi değil kişinin çevresindekiler de aynı tahta kaşıkları, teflon tencereleri kullanmamalıdır. 
Çölyak rahatsızlığı bulunan kişiler yalnızca yiyecek maddeleri değil; şampuan, dudak denlendiricileri, makyaj malzemeleri, maskeler, kremler, duş jelleri , pudralar gibi ürünlerde de dikkatli olmak zorundadır. Hastalığın en zoru süreci de aslında budur. Her alınan ürün kontrol edilmelidir. Ayrıca arkadaş ortamlarında da birçok yiyecekten mahrum kalmak psikolojik olarak zor olabilir. Fakat diyete başlayan kişi bir süre sonra bu duruma alışacaktır. 
Eat water noodle ve pirinçleri ise konjac bitkisinden elde edildiği için çölyak hastalığı olan kişilerin de tüketebileceği noodle ve pirinçtir. Son olrak 2018’de Londra’da gerçekleştirilen testler sonucunda bu bir kez daha kanıtlanmış. Çölyak hastalarının Eat Water noodle ve pirinçlerini güvenle tüketebileceği tescillenmiştir.