KONJAC BİTKİSİNİN FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

KONJAC BİTKİSİNİN FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Konjac (Bilinen farklı ifade şekilleri konjak ya da konyaktır.), ülkemizde henüz adı yeni yeni duyulmaya başlamış bir bitkidir. Asyalıların mucizevi kabul ettiği bu bitki Avrupa’da yetişmemesine rağmen Avrupa ve Amerika’da neredeyse herkes tarafından bilinmekte ve çok fazla insan tarafından tüketilmektedir. Bitkinin insanlar tarafından bilinen en önemli özelliği ise hiç kalori içermemesidir. Bu yüzden yiyecek sektöründe fazlasıyla ünlüdür. Bitki aslında yüzyıllardır yetiştiği bölge olan Çin, Japonya gibi Asya ülkelerinde iyileştirici özelliği sebebiyle kullanılmaktadır. Faydası olduğu düşünülen en önemli hastalıklar ise şu şekildedir;  obezite, diyabet, hiperaktivite, kolesterol ve kabızlık.

DİYABET

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir. Pankreasın yeterli insülini üretmemesi  ya da ürettiği ünsilini kullanmaması bu hastalığın ana sebebidir. Konjac bitkisinde bulunan glucomannan liflerinin bağırsaktaki glikozların bağırsak duvarlarından geçmesini önleyerek glikoz alımını inhibe ettiği bilinmektedir. Glucomannan lifleri şeker oranını da dengede tutar. Bu sebeple tip 2 diyabet hastalığında tüketilmesi gereken bir şifa kaynağı olarak da bilinir.

OBEZİTE

Beslenme bozuklukları, sağlıksız yiyecekler, yanlış ilaç kullanımı gibi sebepler zaman içinde kişinin vücuttaki yağ oranının artmasıyla obeziteye sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre vücut kütle endeksi %30 ‘dan fazla olan kişiler obez olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerindeki insanların neredeyse 1 milyarının yani dünya nüfusun 6’da 1’inin obez olduğu düşünülmektedir. Obezite zaman içerisinde organların yorulmasına ve zamanla işlevlerini tam olarak yerine getirememesine bağlı olarak vücut sisteminin tamamen bozulmasına, birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Obeziteden kurtulmadaki en önemli iki aşamanın ise sağlıklı beslenme ve spor olduğu uzman tarafından bilinmektedir.  Konjac bitkisi, içerisindeki glucomannan lifleri sayesinde kolesterol alımını dengeler, şeker, yağ ve gluten içermez. Böylece vücuttaki yağ oranının kontrolüne yardımcı olur. Özellikle son yıllarda spor yapan ve diyet programı uygulayan kişiler konjac kökünden elde edilen undan meydana getirilen konjac pirinci ve konjac noodlelarını besleyici gıda olarak tercih etmektedir.

KABIZLIK

Kabızlığın bilinen birçok sebebi vardır. Hareketsizlik, yetersiz beslenme, az sıvı tüketimi, lifsiz gıda tüketimi, hamilelik başlıca kabızlık sebepleridir. Kabızlık, Basit bir hastalık olarak görülse de önüne geçilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabilecek bir hastalıktır. Konjac içerisindeki lifler ve yüksek su tutma kapasite sayesinde kabızlığa ve kabızlıktan dolayı oluşacak sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

HİPERAKTİVİTE

Alkali beslenmeyi duymuşsunuzdur. Bu tür beslenme vücuttaki toksiklerin atılmasını amaçlayan, vücudu zararlı tüksinlerden kurtarmayı amaçlayan beslenme şeklidir. Konjac lifi, dünya üzerinde bulunan en güçlü alkali yiyeceklerden ikincisidir.  Vücudun zararlı yapılardan arınması hiperaktivite yani normalinden fazla hareket hali durumunu da ortadan kaldırır.

KOLESTEROL

Yiyeceklerin içerisindeki yağ kana karışır ve kolesterol yükselmesine sebebiyet verir. Konjac içerisinde bulunan Glucomannan lifleri diğer bitki lifleri gibi çalışır fakat daha güçlüdür. Gastrointestinal sistemdeki safra asitleriyle arasında bağ oluşturur ve bu şekilde yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sindirim zorluğu yaşayan kişlerde sindirim sistemini düzenleyerek bu rahatsızlığı ortadan kaldırır, kolesterolü dengede tutar.

konjac products