KONJAC BİTKİSİYLE TANIŞTINIZ MI?

KONJAC BİTKİSİYLE TANIŞTINIZ MI?

Birçok ülkede devil’s tongue, wodoo lilly gibi isimlerle anılsa da latince ismi amorphophallus konjac’tır. Bu sebeple yetiştiği yer olan Asya kıtasında da bu isimle bilinir. Konjac (Türkçe okunuşu konyaktır.)  Japonların deyimiyle konnyakudur. Bitkinin isim alan kısmı aslında çiçekleri değil köküdür. Çünkü bitkinin kullanılan bölümü köküdür. Bu kök patatesi ya da yer elmasını andıran bir yumru şeklindedir neredeyse kendi kütlesinin 200 katına kadar su tutabikmektedir. Konjac’ın Türkiye’deki benzerliği olan bitki ise yılan yastığıdır. Yılan yastığı da konjac gibi birçok hastalığa (sedef, romatizma, ,iltihap...) iyi gelmesine karşın bu iki bitki arasında çok büyük farklar vardır. Ayrıca yılan yastığı bitkisi zehirlidir. Bu sebeplerle bu iki bitki tür olarak benzemesine rağmen kesinlikle aynı olarak düşünülmemelidir.

Konjac bitkisi uzak doğu mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu bitkiden elde edilen konjac unu; noodledan, pirince hatta ve hatta miso dengaku adında lezzetli ve hafif bir tatlıya dönüştürülür. Özellikle noodle ve pirinç Asya ve Uzak Doğu mutfağında çok fazla tüketildiği için konjac da sağlıklıklı olmasından ötürü bu mutfağın önemli malzemelerinden biridir. Bitki yalnızca un, noodle, pirinç olarak değil taze olarak da çok fazla tüketilir. Ayrıca çok fazla sektörde de bu bitkiden faydalanılır. Bitkinin liflerinden cildin yenilenmesinde ve tedavisinde kullanılan süngerler elde edilir, tıp alanındaysa ilaç olarak da kullanılıır. Son yıllarda artan Veganizm akımında konjac’ın yeri önemlidir. Konjac, veganlar için üretilen sabun gibi temizlik malzemelerinde ve yiyeceklerin sert bir kıca almasını sağlayan jelatin göreviyle kullanılır.

Bitki aslında 6.yy dan bu yana Tıp sektöründe kullanılmaktadır. Daha sonra bitkinin tadının sevilmesiyle birlikte bitki yalnızca Tıp alanında değil, Çin mutfağında shritaki denilen noodle şekliyle ünlenmiştir. Bitkinin su oranının fazla olması, yüksek lif barındırması, sağlıklı ve doyurucu olması bunun yanında kalori içermemesi bitkinin asıl tüketim sebebidir.

Konjac lif oranı olarak çok zengindir ve bu lif yapısına glucomannan adı verilir. Bunun yanında konjac’tan elde edilen pirinçlerin kalsiyum oranı neredeyse süte yakındır. Bitki tam anlamıya bir sağlık deposudur.

Eat Water noodle ve pirinçleri işte bu bitki konjac’ unundan elde edilmektedir.

 

 

 

s