LİF NEDİR?

Ne İşe Yarar?

Lifler vücutta bulunan kanserojen maddelerin dışarı atılması ve vücut iltihaplarının azaltılmasında önemli bir göreve sahiptirler. Lifli gıdalar kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesine, birçok hastalıktan (diyabet, sindirim sistemi, kabızlık, kolesterol...) korunmasına yardımcı olur. Ayrıca dengesiz beslenmenin önüne geçerek yarattığı tokluk hissi sayesinde kişinin gereksiz gıda tüketimini de azaltmaktadır.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yulaf, arpa gibi tam tahıllar, kiraz, greyfurt, brokoli, nohut, bezelye, domates, kabak, erik, şeftali, kabak, patates, havuç, mandalina, mısır, kayısı, muz gibi birçok meyve, sebze, tahıl ve bakliyatta lif bulunur. Bu lifli gıdalara posalı gıdalar da denir. Dünya’da suda çözünebilen ve tıpta da kullanılan en önemli lif kaynaklarından biri konjac olarak bilinir. Konjac içerisinde bulunan life ise Glucomannan adı verilmektedir.

Glucomannan Nedir?

Glucomannan kimyasal olarak basit bir şekerdir ve glikoz-mannoz  bağıyla oluşmuştur. Glucomannan bir liftir ve konjac bitkisinin tüketilen kısmı olan patatesimsi kökünde bulunur. Bugüne kadar yapılan pekçok araştırmada insan sağlığına olan yararları saptanmış glucomannan vücutta glikoz emilimini düşürür. Bu sebeple konjac bitkisi şeker yani diyabet hastaları tarafından tercih edilmektedir.

Spor ve diyet yapan kişilerin  konjac tüketimlerinin asıl amaçlarından biri de içeriğindeki glucomannandır. Çünkü kişilerin yeme alışkanlıklarını değiştirmek çok uzun bir süre gerektirir fakat konjac lifli yapısı sebebiyle kökten bir değişim yerinde tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Üstelik kalori içermiyor olması konjacı bu noktada fazlasıyla önemli kılmaktadır.

Genel olarak lifli yiyeceklerin insan sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir. Konjac bitkisi glucomannan lifleri bakımından zenginliği kabızlık sorunu, bağırsak hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi hastalıkları, kilo verme gibi birçok konuda insan sağlığına destekçi olarak bilinmektedir. Ayrıca kolesterol oranını dengelediği de bilinmektedir.

Eat Water noodle ve Eat Water pirinçleri de glucomannan içeren konjac bitkisinden elde edilmektedir. Yemeye hazır olması, besleyici olması ve kalori içermemesi sebebiyle tamamlayıcı gıda olarak ya da öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir.