NOODLE NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

NOODLE NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Noodle Uzak Doğu özellikle Çin utfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden hatta ana yemeklerinden biridir. Genel olarak bizim mutfağımızdaki makarna, erişte gibi düşünülebilir fakat noodle şekil, tat, sos, şekli, pişirme şekli ve çeşitleri bakımından bizim mutfağımızdan oldukça farklıdır. Noodler kısa dalgalı bir görünüme sahip olup çok farklı tariflerle hazırlanmaktadır. Genel olarak marketlerde tek porsiyonlu 5’li paketler şeklinde ya da tekli paketler şeklinde satılır. Bu yüzden benzer olsa da aynı şey olarak düşünülmemelidir.

Noodle Çeşitleri Nelerdir?

Sade Noodle

Ülkemizde de artık çok rahat bulunabilen buğday, un ve su karışımından elde edilen noodle çeşidir. Her gittiğiniz market zincirinde mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Yumurtalı Noodle

Yumurtalı noodle içerik olarak bizim eriştemizle benzerdir. Yumurta ve buğday unundan elde edilir hatta marketlerde en  fazla olan noodle çeşidir. Yumurtalı noodle diğer noodle çeşitlerine oranla daha sert bir yapıya sahiptir. Ayrıca en fazla tüketilen noodle çeşitleri arasındadır. Çin mutfağından çıkma bir lezzettir.

Pirinç Noodle

Hem Japon hem de Çin mutfağında tüketilen bu lezzet diğer noodle çeşitlerine göre daha tatsız yapıya sahiptir ve pirinç unundan elde edilir. Pişirmesi zor değil fakat kıvaını tutturmak bizim için biraz zor olabilir. Pirinç noodlelarda sos seçimi en zor kısım olabilir sosu buğday noodlelar kadar iyi emmeyecektir.

Konjac Noodle

Konjac, konjak, konyak, koonyaku ya da konja gibi isimlerle bilinen bitkinin kökünden elde edilen undan üretilir. Şeffaf bir yapıyaa sahiptir. Neredeyse tatsızdır, hangi sosu eklerseniz onun tadını alacaktır. Aynı zamanda konjac pirinç üretiminde de kullanılmaktadır. Bitkinin kalorisinin olmaması ve sağlıklı olması önemli bir tercih sebebidir. Kalorisiz olması sebebiyle de spor ya da diyet yapanların hem doymak hem de kilo almak istemeyenlerin kurtarıcısıdır.

Ramen Noodle

Ramen noodlelar Çin noodlenın Japon versiyonu olarak nitelendirilebilir. Tatları neredeyse Çin noodleı ile aynı pişirmesi de oldukça kolaydır. Bazı ramen noodleları yalnızca su eklenerek bile tüketilebilir.

Bakliyat Noodleları

Noodle, buğday, pirinç, konjac dışında fasülye gibi bakliyatlardan da yapılır. Bu bakliyatların kurutulduktan sonra öğütülmesi yle elde edilen unun buğday unu yerine kullanılmasıyla üretilmektedir.

Görüldüğü üzere noodleın birçok çeşidi vardır. Bu yazımızda genel olarak Türkiye’de bulabileceğiniz noodle çeşitlerine yer vermeye çalıştık.