Nedir?

 

Konjac Nedir?

Konjac bitkisi (Amorphophallus konjac) başlıca Doğu Asya, Japonya ve Çin bölgelerinde yetiştirilmekte olan, büyük bir soğana sahip, çapı 25 cm’e kadar büyüyebilen uzun ömürlü bir bitkidir. Kökünde, suda çözünebilen Glucomann adı verilen zengin içerikli lifler bulunmaktadır. Bu suda çözünebilir diyet lifi, glikoz içerir ve ağırlığının 200 katı kadar su tutabilir. Bu olağanüstü yüksek su tutma kapasitesi ve zengin diyet lifleri sayesinde bilinen en iyi diyet yardımcılarındandır. Asyada konjac bitkisi’nin, uzun yıllar boyunca obez hastaların ve Diyabet tip 2 hastalarının diyetlerinde pirinç ve makarna’nın yerine verildiği bilinmektedir.

 

 

İçerdiği Glucomann liflerinin sağlığa faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Kan kolestrol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Glucomannan kan şekeri seviyesi doğal olarak kontrol edebilen en etkili çözünebilen liftir.
  • Tok tutarak midenin uzun zaman boş kalma hissiyatını engeller.
  • Sindirimi yavaşlatır, böylece glikoz salınımının yavaş ve düzenli bir şekilde yapılmasını sağlar.
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • Kilo vermeye yardımcıdır. *Her 100 gr Slim Noodles/Rice 3 gr glucomannan içerir. EFSA (European Safety Food Authority) diyet yaparken, kilo verdirmeye yardımcı olması sebebiyle her gün en az 3 kere 1’er gr Glucomannan alımını (yanında 1 bardak su içme şartıyla)  tavsiye etmektedir.

                  Yinka Thomas MSc RNutr,1 Jan. 2013 - The Konjac Diet Kitabından alınmıştır

 

Mucize Reçete:  “Juroat C”

Diğer konjac ürünleri yarı saydam/şeffaf bir görünüme sahipken, Slim ürünleri gerçek noodle ve pirinç görünümündedir.

Ürünlerin yapısı noodle ve pirinç’e çok yakındır, tüketirken noodle ve pirinç tüketiyormuş hazzını yaratır oysa ki diğer konjac ürünleri size plastik çiğniyor hissi verebilir.

Slim ürünleri birlikte hazırlandığı sosun/tüketildiği gıdanın tadını tamamıyla absorbe ederken, diğer konjac ürünleri bundan yoksundur.